Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Sezóna bronzových Hradeckých lvic

25.04.2022 | redakce redakce

V letošní sezóně RENOMIA ŽBL vybojovaly basketbalistky Sokola Hradec Králové bronzové medaile. V nejkratším možném čase ukončily sérii, v níž porazily KP Brno a odsunuly tak brněnské soupeřky na čtvrté místo. V sezóně, která nebyla pro hradecký tým vůbec lehká, to byl celkem husarský kousek. V kádru došlo ke generační obměně, zkraje sezóny lvice provázelo i mnoho zdravotních problémů. O tom všem jsme si povídali s trenérkou Hradeckých lvic, paní Romanou Ptáčkovou.

Je po sezóně, ve které jste, pro někoho možná překvapivě, vybojovali bronzovou medaili v nejvyšší české soutěži. Je to z vašeho pohledu nečekaný úspěch nebo jste v medaili věřila hned od začátku?


Za posledních deset sezón se náš tým vždy probojoval do nejlepší čtyřky ŽBL. Naše laťka je tedy vysoko nasazená a je pro nás velmi těžké slevit z našeho standardu. Letos však musím přiznat, že papírově byl tým nejméně zkušený. Nejen, že skončily Klaudová s Marečkovou, ale byla zraněná Matušková a Vojtíková. Dále po sezóně odešla velmi talentovaná Paurová, která už před rokem zasahovala i do důležitých bojů play off. A prakticky přišla jen Martina Pokorná, pro kterou nezbylo místo v kádru Žabin. Právě Martina se Simonou Fišerovou, obě loňské dorostenky, nastupovaly v základní sestavě na postech podkošových hráček a odváděly na jejich věk výbornou práci. Právě proto si této medaile cením. Nebyla jednoduchá, do hry se muselo zapojit poměrně hodně mladých hráček. Je to pro nás pro všechny hodně příjemný pocit, že jsme se i přesto všechno dokázali probojovat k boji o medaili a v něm uspět.


Hradecké lvice letos zvítězily i v premiérovém ročníku Federálního poháru, to bylo asi velké povzbuzení v půli sezóny?

Vítězství ve Federálním poháru je obrovský úspěch. Oba dominantní týmy Slovenska, Ružomberok i Piešťany, hrají evropské soutěže a disponují kvalitním hráčským kádrem. Nás ty tři dny v Piešťanech zastihly ve výborné formě a zvlášť semifinálové utkání proti domácím Čajkám jsme zvládli na výbornou a vyhráli dokonce jasným rozdílem. Navíc byla radost se na naši hru dívat, padalo nám hodně z trojkové vzdálenosti a to se vždy hraje o hodně příjemněji.


V průběhu sezóny jste se potýkali s mnoha zraněními, začínali jste prakticky bez dlouhých hráček - připomeňme nešťastné zranění Vojtíkové, v úvodu sezóny chyběla zraněná rozehrávačka Matušková ... naopak poslední utkání dohrávala vracející se Marečková - jak jste hledala optimální sestavu?

Jak už jsem říkala, sestava se nám hodně zredukovala a museli jsme vařit z toho, co jsme momentálně v klubu měli, řečeno s nadsázkou. Takže chtít využít každé schopnosti jednotlivých hráček a snažit se, aby to fungovalo. A výsledkem byla tři medaile, takže se podařilo nějak zalepit naše ztráty. Hlavně návrat Vojtíkové jsme však hodně vyhlíželi, přítomnost nejvyšší hráčky nám dost chyběla v obraně vysokých hráček soupeře a na doskoku. A návrat Marečkové byl takový skvělý bonus, Klára nám pomohla dávat body, protože to byla jedna z věcí, kterou nezapomněla. V plné fyzické kondici, po nedávném porodu, být ani nemohla, ale hodně to nahradila svojí zkušeností.


Po odchodu Chorvatky Josipy Bury, dlouholeté opory Hradeckých lvic, se v průběhu sezóny objevila v týmu slovinská hráčka Elma Dautović. Cizinkami hradecký tým nikdy neoplýval, plánuje klub pro příští sezónu nějaké další zahraniční posily?

Tak právě to byla snad jediná věc, která se nám nevydařila. Měli jsme velký problém sehnat náhradu za Vojtíkovou. Elma Dautović vyla vytipovaná snad až na nějaká dvanáctý pokus, kdy jsme nebyli schopni finančně uspokojit předešlé kandidátky nebo k nám nemohly nastoupit ihned. Elma hrála druhým rokem španělskou ligu a dodnes nechápu, jak je to možné. Přišla, po fyzické stránce, naprosto nedostatečně připravená a nebyla tudíž schopná fyzicky zvládat boje v ŽBL. Když bychom k nějaké zahraniční posile v budoucnu přistoupili, tak to musí být hra na jistotu a nevyplatí se na tom moc šetřit. Hráčka, která přijde z venku, musí být jasnou posilou. Tak, jak to v minulosti byla Liktharovich nebo Bura.


Sezóna pro lvice po zisku bronzové medaile skončila, co vás čeká v následujících týdnech?

V tomto období čerpají holky zasloužené volno. V květnu a červnu snížíme počet tréninků a budeme pracovat hlavně na detailech v jejich individuálním rozvoji. Je čas také doléčit svá zranění ze sezóny a připravit se na tu další. Dorostenky však pokračují ve své soutěži a čeká je domácí MČR v Hradci Králové. Po mnoha letech jsme dokázali v obou dorosteneckých kategoriích vyhrát dlouhodobou část extraligy, což je opravdu výjimečný úspěch. MČR však bude neskutečně obtížné, protože soutěž byla nesmírně vyrovnaná a jeden zápas může rozhodnout o všem. Ale i přesto je pro nás zásadní, že jsme dokázali prokázat naše kvality právě v dlouhodobé soutěži.


Jak se vám daří kombinovat práci v reprezentaci s prací trenérky Hradeckých lvic?

Kombinace s reprezentací pro mě není časově obtížná, skončí soutěže v klubu a po zhruba týdnu začíná příprava reprezentačních výběrů. Jsem už na to poměrně zvyklá, možná jen pro moje nejbližší je to náročnější, nejsem skoro doma. Pravdou je, že nemám moc času na odpočinek, což se nabaluje postupně, tak doufám, že to ještě zvládnu.


Děkujeme za rozhovor!


 
Utkání
Ženy | Sobota 09.04.2022, 15:30
KP Brno - Sokol Hradec Králové
71:80 pp (18:21 33:38 59:50 69:69)
 
Ženy | Úterý 12.04.2022, 18:00
Sokol Hradec Králové - KP Brno
70:67 (20:10 41:29 59:48)
 
Aktuální články
Romana Ptáčková trenérkou reprezentace

Výkonný výbor České basketbalové federace se rozhodl udělat v rozehrané kvalifikaci o ženský Eurobasket 2023 změnu na trenérském postu....

 
Kadetky po letech opět mistryněmi ČR

Třetí víkend za sebou bylo na Sokole mládežnické vyvrcholení sezóny 2021/22, tentokrát v podání kategorie Kadetek. Domácího prostředí...

 
U15 získaly bronzové medaile

Po dvou letech mohly holky konečně dohrát sezónu až do samotného konce, kterým bylo MČR pořádané naším klubem v Třebši a na Sokole....

 
Mistrovství ČR U17 2022
 
Juniorky mistryněmi ČR U19 2022
 
Mladší minižákyně čtvrté na Národním finále U12
 
Mladší žákyně berou zlato na MČR U14
 
MČR juniorek U19
 
MČR starších žákyň U15
 
U11: První zlato přivezly nejmladší minižákyně z Děčína
 
 
Copyright © Hradeckelvice.cz RSS